Saunaskäik ilma seebita tundub juba eos vale otsusena. Nii on arvanud paljud, kes käivad saunas eelkõige ihupuhtuse eesmärgil. Kuid ajaga on selliseid inimesi aina vähem, põhjuseks see, et tänapäeval võib igaüks end kodus duši allgi puhtaks pesta, aga saunaskäik on pigem puhkamise ja lõõgastumise koht. Loogiline järeldus on, et saunas seebi kasutamisega läheb samamoodi. Varem oli see hädavajalik pesuvahend, aga tänapäeval minnakse sauna pigem viha ja aroomiõlide, mitte seebiga. Püüame välja selgitada, kas saunas tasub seepi kasutada või pigem mitte.
Seebi kasu ja kahju
Tänapäeval on suur hulk erinevaid seepe, mille kasutamist peetakse tervisele kasulikuks. Tegelikkuses on see aga pesemisvahend, millele on lisatud meeldivat aroomi. Seebi ülesanne on puhastada pealispinda rasvast ja mustusest. Kõik muu ei ole seebi teha. Valesti valitud seep võib nahka isegi kahjustada, sest võib muuta naha pH-taset. Langetades naha happesust, muutub selle mikrofloora ja naha kaitsevõime taandub – nahk muutub kuivaks. Naha välimus muutub, võib tekkida isegi lööve. Seega tuleb valida õige seep!
Milline seep valida?
Õige seebi valimine on tähtis toiming, eriti veel kui on plaanis seda kasutada saunas, sest kõrge temperatuuri toimel avanevad nahapoorid ja seebiosakesed võivad naha sisse tungides põhjustada allergiat. Just sellepärast ei soovita arstid kasutada saunas seepe, milles on taimeosakesi ja aroomiõlisid. Kuid käsitsi valmistatud seepidele tasuks tähelepanu pöörata ja mitte ainult nende sümpaatse ja huvitava kuju tõttu, vaid põhjusel, et need ei sisalda naatriumlaurüülsulfaati ja teisi aineid, mis tekitavad küll kõvasti vahtu, kuid nahale kehvasti mõjuda.
Mida ütlevad arstid?
Arstid väidavad, et seep peab olema võimalikult naturaalne, ilma kahjulike keemiliste lisanditeta, ja sobima nahatüübiga. Seda võib teha kahel viisil: katse-eksituse meetodil või konsulteerides spetsialistiga. Katse-eksituse meetod on esmapilgul lihtne: valige nahatüübiga sobiv seep, mis hoiab teie naha heas korras, ning kasutage seda kus iganes vaja on. Kui aga seebi igapäevasel kasutamisel nahaärritust pole tekkinud, ei tähenda see veel, et kahju ei pruugi tekkida kõrge temperatuuriga ruumis, kus seebi mõju on tugevam. Katsetage seepi nii tavatingimustes kui saunakuumuses.