Uudiskiri märts 2016

Sauna puhastab igas mõttes

Saun-puhastab_pilt.jpg

Saunaprotseduuride tervendav-puhastav mõju inimese kehale – nii füüsilisele kui ka vaimsele– on pika ajaloo vältel kinnitust leidnud. Võib isegi väita, et saunakümblustes peitub põhjamaalase tervise võti.

Saunasoe ja veega lustimine annavad parima tulemuse, kui pidada kinni saunaskäimise peamisest reeglist – mitte üle pingutada. Mõõdukust vajame nii sauna temperatuuris kui leiliruumis istumise kestuses ja kordades. Krooniliste tervisehädadega inimesed peaksid enne saunaminekut kindlasti arstiga arutama, kas ja millistes tingimustes saun neile sobib. Arst oskab nõu anda, milline võib olla saunaprotseduuride temperatuur ja kas tohib ka vihelda.

Saunaskäimist tuleb vältida inimestel, kellel on äge põletik, käsil põletikuvastaste hormonaalsete ravimite ravikuur, palavik, väga tugev nohu, kõrge silmasiserõhk, operatsioonijärgsed haavad ei ole täielikult paranenud, insuldijärgne ajuhalvatus, hiljutine infarkt, aneemia, epilepsia, Parkinsoni tõbi, maohaavad, maksapõletik, neerukahjustused, tuberkuloos, kopsuturse, pahaloomuline kasvaja jms. Aga ka väga täis kõhuga või alkoholijoobes ei tohi sauna minna ja need kaks diagnoosi peate endale panema ise. Saunasoe on kehale mõnus, aga siiski ka pisut äärmuslik keskkond.

Saunas on vaja jälgida, et pea üle ei kuumeneks, et õhku jätkuks, et lapsed end hästi tunneksid. Laste puhul ei tasu oodata, et nad vagusi istuksid ja kõvasti higistaksid. Tõenäoliselt nad kaua saunalaval ei püsi ja päris kindlasti ei higista sama palju kui täiskasvanud ka siis, kui püsiksid.

Saunaprotseduuride niiskus ja kuumus teevad inimesele head ning eelkõige on saunast kasu puhtuse pidamiseks. Aga – ehkki ei toimi küll universaalne vahendina kõikide ihuhädade parandamiseks – on saun suurepärane vahend, et haigusi ravida või leevendada. Näiteks soojendab saun hingamiselundeid ja aitab hingamisteed puhtaks köhida. Kuuma ja külma vaheldumine ergutab vereringet, parandab ainevahetust ja karastab. Korrapärane leil ennetab ateroskleroosi, vere- ja lümfiummistusi jne. Saun ravib angiini, bronhiiti, reumat, sobib hästi suhkruhaigetele, leevendab kõõluste ja lihaste venitust. Tervel inimesel aitab saun lihtsalt kaloreid põletada, organismi puhastada ja öösel hästi magada.

Vihtlemise kasuks otsustades tasub teada, et kaseviht avab poorid ja peletab väsimuse. Tammeviht ahendab poorid ja on hea südamele. Kadakaviht ergutab (juba üksnes sellele mõeldes!) ja aitab liigesepõletiku vastu. Nõgeseviht on hea reuma korral. Peale ihuabi annavad päris saunavihad tõelise lõhnaelamuse. Vihtasid tasub enne kasutamist leotada algul kuumas ja seejärel jahedas vees. Suve eelis saunatamisel on värske viht, kuid talvist vihtlemist aitavad korraldada lisaks kuivatatud vihtadele ka sügavkülmiku teenused. Suvel rege parandades võib talvisele saunavihtlemise ka mõelda ja mõned värsked ja lõhnavad kaseoksad külmutada. Või siis vaadata, mida head ja paremat saunapoodide sügavkülmikud pakuvad.

Kui te käite saunas, kaasas kaine mõistus ja piisav kogus vett, on saunast alati palju rõõmu ja abi.

 

Saunaküla - ainulaadne saunakuningriik

Saunaküla-vene-saun_pilt.jpg

Tulles hüüavad meie külalised: "Me oleme sattunud muinasjuttu!" Minnes aga unistavad, et satuks siia ometi jälle. Sest siin on nii hea olla! Mis meil halvast ilmast, kui kaminas praksuvad puud ning pea on metsalõhnast uimane! Siin saab mõnusasti juttu puhuda ja maitsvat koduõlut mekkida. See on koht, kus puhastub keha ja puhkab hing.

Saunaküla asub Keila poole sõites vaid 16 kilomeetri kaugusel Tallinna kesklinnast, silma alt ära metsa varjus. See on mürarikastest teedest eemal, keset loodust, kus piisab vaid sõõmust metsahõngust, et kontoriväsimus hetkega välja hingata.

Mis võiks teile rohkem meelt mööda olla – Vene saun rohke leiliauru ja lõhnava vihaga, kuiv ja kuum Soome saun aromaatsete looduslike õlidega, SPA-mõnude kompleks? Saunaküla asutajad on uurinud põhjalikult Vene, Põhja-Euroopa ja Türgi saunatraditsioone, kogunud teadmisi saunakultuuri meistritelt – kõik selle nimel, et luua just niisugune saunakuningriik siinsamas koduses Eestis.

Vene maja on eredavärviline ja ligitõmbav nagu suveniirilett. Interjööri kaunistavad tikitud linikud, balalaikad ja matrjoškad. Siin ootavad teid kaks kaminat, 30 liitrit õlut ja ainulaadse hiiglasliku kerisega saun. Kerise on meisterdanud Peipsi äärest pärit vanausuline mees, kuldsete kätega Joakim Kulakov.

Soome maja on toodud eelmise sajandi talumaja hõngu. Soome sauna leil on kuum ja kuiv. Saun on väike ja privaatne.

SPA-maja pakub külalistele kõige rikkalikumat saunamõnude valikut korraga, sest siit leiate tervelt kolm sauna: Soome saun, Türgi saun ja infrapunasaun, mis sobib ka neile, kes kuumast suuremat ei hooli.

Jahimaja on rikkalikult jahitrofeedega kaunistatud peomaja, kuhu mahub sööma-jooma ja Vene sauna mõnusid nautima kuni 40 inimest. Jahimaja sobib hästi firmaüritusteks ja suuremateks pidudeks.

Kõikides majades on köögid, kaevuveega tõrred ja väligrillid. Siin on kõik olemas justkui väikses külas – spordiväljakud, laste mänguväljakud, võrratud tervisejooksu- ja jalutusrajad metsas. Köökides on tehnika ja nõud ning kui vaja, tuleb ka valmis söök sama hästi kui ise kohale.

Enne saunaminekut võib ajaveetmiseks valida erinevaid meelelahutusi: vibulaskmine, sumo, aardejaht, geoseiklus, fotojaht või paintball. Nimevalik tähendab teadagi mida – vibulaskmist, sumotamist, seiklemist ... Ja siis sauna!

Saunaküla ootab teid aasta läbi.

Nüüd pole muud, kui valida maja ja asuda elu nautima!

Vaata http://www.saunamaailm.ee/saunakula.

 

Saunale pikka iga

saunale-pikka-iga_pilt.jpg

Saun on pikka aega Sinu hea kaaslane puhtuse ja seltskondliku lävimise maailmas üsna lihtsate vahenditega – harja ja puidu puhastusvahenditega. Ja kui jaksu on, võib veel katta ka puitu kaitsva vahendiga, millega peaks puhastamist lõpetama 1-2 korda aastas, olenevalt sauna kasutamise intensiivsusest. Põhjalikku sauna puhastamist liivapaberiga ja puidukaitsevahenditega pakuvad ka saunu müüvad poed. Samuti ka kerise ja korstna hooldust, mis pikendab kerise eluiga ja on tuleohutuse seisukohast mõistlik.

Meie kliendid küsivad vahel, mis sauna üldse puhastama peab. Vesi ja kuumus peaks ju sauna puhatana hoidma. Puhastama peaks aga peamiselt pisikute hirmus ja puidu kaitsmise eesmärgil. Sauna hirm on vamm ja hallitus, mõlema vastu aitab hea ventilatsioon. Tüüpprojektidel on tavaliselt hea ventilatsioon, selle projekteerimiseks ja katsetamiseks on olnud piisavalt aega. Ventilatsioonivead võivad tekkida väheste teadmistega projekteerides. Kogenud saunamüüja näeb juba projektilt, kui sissepuhe ja väljatõmme ei ole ruumi ja teineteise suhtes õigesti märgitud. Ideaalis peaks saunas õhk vahetuma vähemalt kuus korda tunni jooksul, vahetab seda õhku siis sundventilatsioon või loomulik. Tagasihoidlik ventilatsioon annab kõige kiiremini märku saunakasutajate peavaluga (hapnikupuudus!), pikema aja jooksul hallitusega sauna seintel.

Tuleohutuse seisukohast peab ka keris olema õigesti paigutatud. Siinkohal tuleb endale meelde tuletada, et ilus ja mugav pole alati ohutu. Kerise paiknemise ohutust võib samuti saunade müüjaga arutada ja vajadusel võib ka disaineriga pahuksisse minna, sest ohutus eelkõige. Elektrikerise ohutuseks jääb õigesti paigutamisest väheks. Elektrikerise juhtmed peavad olema kuumakindlad ja õige läbimõõduga, voolukaitse peab kerise võimsusele vastav olema. Sauna võib puhastada harja ja tavalise seebiga, kuid kõik vajalikud vahendid toodab näiteks Harvia Sauna Cleaner (pesuvahendid ja kaitsevahendid). Vahe tavavahendite ja erivahendite kasutamisel on umbes nagu pea pesemine seebi või śampooniga, puhtaks saab mõlemal juhul, aga tunne ei ole sama.

Kui endal aega või tahtmist sauna hooldusega tegeleda ei ole, võid kasutada meie hooldusteenust. Sobiva paketi võib valida olenevalt töö mahust ja rahakoti võimalustest. Vaata rohkem siit: http://www.saunamaailm.ee/ehitus/seadmete-paigaldus-ja-hooldus.

 

Torusaun - vähenõudlik kaaslane

Torusaun_pilt.jpg

Meie kliimavööndis on saun paljudele oluline osa kodust. Kui krundi peal on veel veidikenegi ruumi ühe sauna jaoks, on lihtsaim viis endale soetada torusaun. Tulevane saunaomanik võib olla kirglik ehitaja, kes alustab plaanist ja vundamendist, kuid ka kirglik mitteehitaja, kes naudib oma sauna mõnusid ilma eeltöö ja –teadmisteta.

Nimelt kannatab torusauna paigutada peaaegu igale poole. Oluline, et sauna põhi ei oleks vastu maad, vaid nii kõrgel, et õhk pääseb alt liikuma. Torusauna võib asetada fiboplokkidele: nii pole vaja projekti ja saun on ka kergesti teisaldatav. Vundamendil on saun kindlasti uhkem vaadata, kuid teisaldamine on enam kui keeruline ning ka sauna püstitamisel tuleb rohkem vaeva näha. Eeltööd ootavad ees juhul, kui on soov tuua vesi torudega sisse ja elekter kerist kütma, ent põhimõtteliselt saab sauna kasutada kohe, kui see on veoautoga õuele toodud ja maha pandud. Suvel ja talvel, ilmast olenemata. Kindlasti peab torusauna paigutades arvestama sellega, et sauna korsten oleks ohutus kauguses kergesti süttivatest objektidest (kuurid, puuriidad).

Kuigi taskukohasem on osta tüüpprojekti järgi tehtud saun, saab saunaruumide hulka ja suurust valida. Torusaunade hulgas enim ostetu koosneb kolmest osast: leiliruumist, pesuruumist ja terrassist. Tavaliselt on saun jaotatud võrdseteks osadeks, aga see ei pea alatinii olema. Vaheseinu saab lasta ühe või teise ruumi kasuks nihutada, samuti võib jääda vaid üks ruum. Suurem osa saunadest (koguni 90%) on puukerisega ja napp kümnendik elektrikerisega. Elektrikerise paigaldus nõuab eeltööd, kuid kütmiseks on pärast vaja ainult nupule vajutada.

Tüübilt jagunevad torusaunad enamasti horisontaalseteks ja vertikaalseteks. Horisontaalsed on silindrikujulised ja mitme ruumiga, vertikaalsed aga tavaliselt ühe ruumiga, kuid kaks tünni saab omavahel keskkoridoriga ühendada. Üha populaarsemaks on muutumas haagissaunad, mida saab konksuga auto taha kinnitades ühest kohast teise vedada – talvel linnas ja suvel maal või vastupidi. Oma saunaga saab sõita ka külla või metsa järve äärde.

Millest peaks tulevane lemmiksaun tehtud olema? Ilma suhtes vastupidavast puidust. Mänd on soodsa hinnaga ja niiskuse suhtes vastupidavaks muudab teda vaik. Leiliruumi lava peab aga olema lehtpuust, tüüpprojektides see just nii ongi. Tamm on hea igal pool ja alati, kuid on männist oluliselt kallim. Lehis jääb nii hinna kui ka omaduste poolest nende vahepeale.

Küttekehana eelistatakse enamjaolt puidukerist, sest see on teisaldatav ja seda saab kütta puudega, mis ei ole saunaromantika mõttes sugugi tähtsusetu. Elektrikeris säästab küttepuude varumisest, sauna saab lihtsama vaevaga kuumaks ning on ka vähem tuleohtlik. Kas keris on köetav puude või elektriga, hinnavahet pole, kerist valides peab mõtlema, mis on tähtsam: kiirus-puhtus või õige hõng ja kütmisrõõm.

Et saunal oleks pikk iga, tuleb seda hooldada. Pesemisjärgne hooldus on lihtne – tuulutage! Kui saun saab kasutuskordade vahel korralikult kuivada, siis see ongi parim hoolitsus. Aeg-ajalt võiks saunapuitu õlitada. Väljastpoolt põletamisega töödeldud saun on lisaks ilule veel ka vastupidavam vammi ja hallituse suhtes. Lakkida sauna ei tasu, sest kuumaga lakk mitte ainult ei tekita ebameeldivat lõhna, vaid on ka tervisele ohtlik.

Kui sauna puhastamisega pole endal aega või tahtmist tegeleda, saab sauna asjatundliku hoolduse tellida Saunamaailmast. Nõu ja abi saunaehituseks või sisustamiseks saab Saunamaailmast.

Vaata www.saunamaailm.ee!