Uudised

Anne Veski laval ei laula

news-veski.jpg

Sportlased reklaamivad ehitusmaterjale, näitlejad muruniidukeid ja armastatud lastesaadete tegelased saia. Kas reklaamnäoks olemine on rahva lemmikutele pelgalt lisaraha või tuleks nendest seotustest ka sügavamat sisu otsida?

Viimasel ajal end Saunamaailmaga (www.saunamaailm.ee) sidunud Anne Veski teab ja valib, kas ja mis tootele ta oma nime ja näo kasutada annab. Jogurtitopsidelt ja küpsisepakilt tema pilti ei leia. Armastatud lauljanna saunalembus on aga eestlastele teada juba ammusest ajast. Ta oskab head sauna ja selle mõju hinnata: „Saunas käiakse meie majas ikka mitu korda nädalas. Kuna reisimist on palju, siis nii enne kui ka peale sõitu on saunaskäik kindel traditsioon. Meie saunapäev võib vabalt olla nii esmaspäev, teisipäev, kui iga muu päev. Saun ei ole ainult koht pesemiseks – sauna tuleb mõnuga võtta, “ on saunafännist lauljanna kindel. Anne on kogenud mitmete erinevate riikide saunakombeid. Ta on olnud aukülaline nii Ungari kindrali kui ka venemaa viinavabrikandi saunas, kus vett voolas kaaviariga võrdsetes kogustes. Põnevaid ja lõbusaid meenutusi on saunaskäikudega seotud hulgi: „Eks on Benno seisnud ukse taga kui mind pestakse ja ka vastupidi.“ On see vihje türgi sauna kultuurile või mõnele delikaatsele saunamälestusele, jäägu lugeja otsustada. Võiks ju arvata, et primadonna staatuses parimaid hüvesid ja kõrgklassi teenindust nautinud diiva esitab ka saunale kõrgeid nõudmisi. „Ei köida mind need peened kaasaegsed infra-, aroomi- ja aurusaunad. Eks ma käin ära kui ette satuvad, aga vaimustust need ei tekita ja endale koju ei taha. Saun olgu lihtne ja aus.“  See kõik ei tähenda, et perekond Veski saunas aeg seisma oleks jäänud. Kaasaegseid materjale ja põnevaid lahendusi oskab lauljanna hinnata küll. „Kadakapaneelid on viimane uuendus, need annavad soojaga mõnusat lõhna. Kunagised tšehhi põrandakivid on ikka ammu läinud,“ naerab Anne. 80-kraadine saun ja pikk lavalolek on aega iseendale. 30-minutilise „seti“ ajal loeb Anne raamatuid ja ajakirju: „Lugeda tuleb klamberköites ajakirju, liimköide sulab lahti,“ selgitab kogemustega saunataja. Selgub, et lauljanna saunaõhtu (või päev) võtab aega mitmeid tunde. Ikka samas rütmis – 30-40 minutit kultuurset pikutamist laval, seejärel külm dušš ja enne järgmist ringi taimetee. Ja nii vähemalt 3 korda. Kuumast saunast ta lugu ei pea: „Kuivad enne ära, kui higistama jõuad hakata.“ Kambakesi saunalaval seltsielu edendamine ei kuulu samuti laulja meelistegevuste hulka. Saun on suhtluspuhkuseks ainuõige koht. Huvitav, kas pr Veski ka laval laulab? Selgub, et mitte: „Laulmine on minu töö. Saunas ma tööd ei tee!“ Mõistlik! 

„Eestlane on saunarahvas. Olen hea meelega saunakultuuri edendaja ja Eesti sauna „suurtoetaja“,“ põhjendab Veski lõbustatult oma seotust Saunamaailmaga. Tundub usutav ja ei kõla sugugi lisasissetulekuna.