Kui ohtlik on vedelikupuudus saunas?

Saunakülastus on tervistav toiming, kuid tõsine oht on siis, kui teil tekkib vedelikupuudus. Miks organism kaotab aktiivselt vett, millega on see kõige rohkem seotud, milles seisneb oht ja kas on kuidagi võimalik vastu seista, et siseorganid ja -süsteemid ei kannataks vedelikupuuduse all või kui kannatavad, siis teeksid seda minimaalselt.

Miks toimub veekadu?

Fac-7.jpg

Veekadu organismist seostatakse eelkõige kõrge temperatuuriga. Organism püüab kõigest jõust säilitada normaalset kehatemperatuuri, kuid vene sauna tingimustes (kuum ja niiske) või ka soome saunas (eriti kuum ja nullilähedane õhuniiskus) on seda küllaltki raske saavutada.

Loomulikult võtavad termoregulatsioonist osa kõik mehhanismid, algab higistamine (higi peaks aurustuma ja keha jahtuma). Kuid kõrge õhuniiskuse ja õhu liikumatuse tõttu saunas ja leiliruumis keha jahutamist ei toimu. Keha higistab aina rohkem, et kehatemperatuuri hoida, ning kaotab selle tagajärjel vedelikku väga kiiresti.

Peab rohkem vett jooma

On täiesti selge, et higistamist ei saa ära hoida, juba selline katsetuski on äärmiselt ohtlik, sest võite küll vett kinni hoida, kuid kehatemperatuuri hoidmisega te toime ei tule.

Vedelik, mis väljub koos higiga, peab saama taastatud väljastpoolt tuleva veega. Süüa toitu, mis võiks asendada vedelikku, ei tasu, et mitte rikkuda seedetrakti tegevust, aga vett tasub juua regulaarselt ja palju, eriti kui olete otsustanud kõva leili kasuks..

Vähese veega soovitatakse toime tulla tippvormis sportlastel, juhul kui nad soovivad kaalust alla võtta. Kuid selline kaalukaotuse viis on riskantne, sest organismil on seda raske taluda. Ja kui te ei ole seadnud endale eesmärgiks vägevaid sportlikke tulemusi, siis ei ole mõtet ka vee joomist piirata. Olge nii regulaarsel kui ka harvemal saunakülastusel hoolsad ja ärge pange oma tervist proovile liiga kõrge temperatuuriga. Jooge piisavalt vett, et veekadu kompenseerida.

prices-white.png
prices.png