Kuidas vihtasid õigesti leotada

Kuidas küll õigesti vihta ette valmistada, et me saaksime maksimaalse koguse eeterlikke õlisid ja kasulikke aineid ning et vihast jätkuks veel paariks korraks? Et teada, millisel moel vihta ette valmistada, tuleb korraks vaadata, milline kolmest vihatüübist parasjagu teie käes on. Sest viha tüübi järgi tuleb see ka ette valmistada.

Leheviht

fac-29.jpg

Kõige levinumad ja ka populaarsemad on vihakimbud, mis on valmistatud lehtpuuokstest. Armastatuim on kaseviht, kuid ka tammeviht on väga hea.

- Kui teil on käes värske viht, piisab, kui kastate selle sooja vette, kuid kindlasti mitte keevasse, see võib viha lõplikult rikkuda. Ärge jätke vihta pikalt pesukaussi vette ligunema, muidu muutub viht raskeks ja hakkab kleepuma.

- Kuivatatud viht, millel on murduvad lehed, oleks hea varakult valmis panna, kuid kui aega napib, siis kastke see lihtsalt sooja vette ja pärast seda hoidke mõnda aega kuumade kivide kohal, piisab paarikümnest sekundist. Kauem ärge hoidke, muidu kukuvad vihalehed kerisekividele ja siis täidab leiliruumi varsti kõrbenud lehtede hais. Kuid vesi, mis lehtedelt kuumade kivide vahele langeb, annab leiliruumile mõnusa metsalõhna.

- Parim ettevalmistusviis on alustada tund-kaks enne saunaprotseduure. Pange viht toatemperatuuril vette ja leotage seda seal kuni sauna minekuni. Pärast seda mässige viht puuvillasesse rätikusse, pange saunalava ülemisele astmele ja kuni leiliruum kogub kõrget temperatuuri, uhage paar korda sooja veega üle. Sellise ettevalmistuse tulemusena muutuvad viha lehed pehmeks ja oksad painduvaks.

- Veel üks, kõige pikemaajalisem ettevalmistusviis: kastke hiljuti kuivatatud viht 12–20 tundi enne saunaminekut külma vette. See viis ei sobi täiesti kuivadele vihtadele, sest need ei ima korralikult vett sisse ja lehed jäävadki kuivaks.

Okaspuudest vihad

Küllastunud männi- või kuuselõhn leiliruumis on väga tähtis saunanaudingu osa. Selliseid vihtasid kasutatakse värsketena, sest kuivades tulevad okkad rootsu küljest lahti.

Kõige levinumad on kuuseoksad, kuid sobib ka kadakas, mis kastetakse tulikuuma vette veerand tunniks. Võib veel ka vees kuumutamise ajaks katta nõu kaane või vähemalt kausiga, et oksad muutuksid ikka korralikult pehmeks.

Taimsed vihad

Kes pole ka kuulnud taimedest tehtud vihtadest, teavad vähemalt nõgeseviha ravivatest omadustest. Seda kasutatakse leiliruumis hea meelega. Kuid on ka paar vähetuntud tõde, kuidas taimi vihtlemiseks ette valmistada, et need kõrvetaksid küll nahka, kuid annaks kindlasti edasi oma ravivaid omadusi:

- Alguses kastetakse nõgeseviht vaheldumisi kuuma ja külma vette.

- Ärge vihta liiga kaua veeämbris hoidke, viht võib minetada oma vastupidavuse ja raviomadused.

- Reuma raviks on parem viha kõrvetavatest omadustest mitte loobuda. Sel juhul kastke vihta ainult sooja vette ja sedagi lühikeseks ajaks.

Ja viimane nõuanne: ärge valage vihaleotusvett ära, seda võib edukalt kasutada juuste ja keha loputamiseks ja kerisekividele leili viskamiseks, see annab eriti meeldiva aroomi.

prices-white.png
prices.png