Alkoholi joomine saunas – kui ohtlik see võib olla

Facs-18.png

Paljud inimesed armastavad saunas käies lustida mitte ainult kõrgete kraadidega leiliruumis, vaid ka kõrgete kraadidega jooke juues. Teised aga eelistavad vene sauna ja head õlut. Ükskõik millise sauna külastamine möödub harva täiesti ilma alkoholita, kuid selline puhkus on ohtlik meie organismile.

Alkohol ei tervenda

Iseenesest kätkeb saunakultuur endas ajaveetmist, puhastumist, lõdvestumist, ainevahetuse ergutamist ja vabanemist painavatest mõtetest. Alkohol muidugi aitab lõdvestuda. Ent kui alkohol pole ka tavaelus ohutu, siis saunas pole ammugi loota, et see teid tervemaks teeb. Seepärast: kui te tahate viisakalt ja tervisele kasulikul moel aega veeta ning hästi puhata, siis loobuge alkoholist. Kui te aga ei suuda alkoholita end lõdvaks lasta, siis oleks parem minna õllesaali või baari, ärge koormake oma organismi korraga nii kuuma- kui alkoholikraadidega.

Mille poolest on alkohol saunas ohtlik?

Alkoholi ja kuuma koosmõjul tõuseb inimestel vererõhk. Vererõhu tõus võib olla ohtlik neile, kel on probleeme südame ja veresoontega. Sellistel juhtudel ei suuda veresooned vajalikul määral laieneda, kuid vereringlus kiireneb. Tulemuseks on vererõhu tõus määrani, mil võib lõhkeda veresoon. Lihtsamal juhul on selleks verejooks ninast.

Alkohol ja ebaadekvaatne käitumine

Alkohol aeglustab närvisüsteemi reageerimise kiirust ja tulemusena muutub vastuvõtlikkus ümbritsevale ning muutub ka inimese käitumine. Kuuma mõjul on selline efekt veelgi tugevam. Inimene, kes on saunas kõvasti alkoholi tarbinud, tõenäoliselt ei käitu adekvaatselt, ei saa aru, mis toimub, ja võib ettearvamatult käituda, see seab ohtu teda ennast ja teisi.

Saunaskäik ilma alkoholita

Paljud inimesed, kes on harjunud käima saunas ainult selleks, et kohtuda sõpradega ja nautida alkoholi, ei saa tihti aru, milleks käia soome, vene, türgi või ükskõik millises muus saunas. Tegelikult aga on sellised saunakultuurid mõeldud olema täiesti alkoholivabad. Saunas on muudki, millest rõõmu tunda – leil, külm bassein, mõnus muusika või lihtsalt sõpradega suhtlemine.

Siin võib suurepäraselt ka ilma alkoholita aega veeta ega peagi oma tervist ohtu seadma. Paljud arvavad, et saunas alkoholi tarbimine ei jäta nende organismile jälgi. Tegelikult – kui ka silmaga pole midagi näha – nullib alkohol sauna tervistava mõju ja hoogustab olemasolevaid tervisehädasid arenema.

prices-white.png
prices.png