Kas ka vanemas eas tasub saunas käia?

Facs-16.jpg

Kui inimene käib saunas maast madalast, siis on see tal harjumuseks ka vanemas eas. Kuid kui saunaminekusoov tekkib esimest korda alles keskeas või isegi hiljem, siis tekivad kohe küsimused: kui mõistlik see on? Kas üldse tasub? Ikka tervise huvides. Kuidas mõjub saun meie organismile ja tervisele?

Milles seisneb oht?

Kuuma mõjul laienevad veresooned. Vanemas eas on veresooned rabedamad, tihti sümptomiteta kulgev ateroskleroos, millega elatakse pikki aastaid, võib saada saunas järsult vahetuvates temperatuuri tingimustes saatuslikuks. Järsult kuuma mõjul laienev rabe veresoon võib lihtsalt lõhkeda ja tekkida sisemine verejooks. Kõige tihedamini võib selline veresoonte katastroof juhtuda peas ja tulemuseks on insult. Samuti võib see veresoontes liikuma panna trombi ja selle tulemusena tekkida näiteks kopsuartriit, insult, infarkt. Teisisõnu on vanemas eas sauna külastades oht, et veresoonkond ei pea vastu. Kuid veresoonkond ei jää haigeks sauna tõttu, õnnetuse tekkimiseks peab olema soodumus.

Saun annab teise nooruse

Saun on vanematele inimestele kahjulik juhul, kui neil on südame- veresoonkonnahaigused. Nad käivad selle murega arsti juures ja saavad vastavat ravi. Kuid kui te ei käi arsti juures, kuid haigus on sellegipoolest olemas, on parem saunas mitte käia.

Kui aga süda ja veresooned on terved, siis ei ole vanus saunas käimisel takistuseks. Inimesed, kes käivad regulaarselt saunas, on reeglina väga heade veresoontega ja tõenäosus südame- ja veresoonkonnahaigusteks on väga väike. Arstid kinnitavad, et vanemas eas regulaarne saunakülastus kingib teise nooruse, see toniseerib ja tugevdab organismi, veresooned on elastsemad, immuunsus tugevneb ja mis kõige tähtsam – annab hulga positiivseid emotsioone, mida vanematel inimestel tihti napib.

Kuidas käituda

Ärge pöörake vanusele tähelepanu ja kui teil on selline võimalus, minge kindlasti sauna, saage elamus ja positiivne emotsioon. Kui aga on terviserisk, siis ikka ei tasu saunaskäiguga riskida. Kui kahtlete, tasub oma perearstilt nõu küsida.

Kui aga haigused ja tervisehädad ei käi teie kohta, ärge laske võimalust käest oma keha karastada ja laadida end positiivsete emotsioonidega. Minge sauna koos heade sõpradega.

prices-white.png
prices.png